Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu przyjemności i ciekawostek historycznych. To miejsce, jakie nie istnieje właściwie tanie jak różne w Polsce, przecież posiada moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim kręciły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie dostały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest dużo zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych znaczeń tego urokliwego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na swoje danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i cechuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to poważne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która zatrzymała się do swoich czasów. By zobaczyć miasto z innej części warto zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i utrzymuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie delikatna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania zatrudnionego w ostatnim sektorze, datowane na etap paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i podania ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi zatem jeden z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest dostępny dla turystów także ważna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym znaczeniu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, istniała wówczas reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments