Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na złe konto

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

Prasóweczki

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto – Wkrótce dostaną w mieszkanie zmienione przepisy ustawy o usługach płatniczych, które dadzą odzyskać pieniądze przelane omyłkowo na niewłaściwe konto. Rzecznik Finansowy radzi jak zatem zrobić.
Nowelizację ustawy o usługach płatniczych prezydent podpisał 27 kwietnia. Nowe regulacje zaczną obowiązywać w układu 3 miesięcy po prac ustawy w Dzienniku Ustaw.

Jak odzyskać pieniądze omyłkowo przelane na błędne konto

 

– Z efektów do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na niewłaściwe konto, był źródłem dużych problemów. W skrajnych wypadkach klienci tracili w ostatni środek pieniądze, skoro nie było procesu zmuszającego słuchacza do obrotu środków. Dzięki tej zmianie w grupie przypadków kupimy je chociażby w porządku kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

3 DNI NA POINFORMOWANIE BANKU
W działalności pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta osobistego klientowi (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach realizowanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta czy nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do ostatniej chwile, nie było prostej i jednolitej procedury odzyskiwania takich środków. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych użytkownika, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Po zmianach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie informował swój bank lub WZROST o tym fakcie. Tenże będzie miał 3 dni na poinformowanie kliencie o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w układu 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie produkowany na określony rachunek techniczny, co daje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w układu 1 dnia roboczego będzie prowadził je na konto klienta. Jeżeli w sprzedaż zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni codziennych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w przedsiębiorstwie Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w układu 30 dni, bank lub KROK będzie przymuszony do przekazania płatnikowi danych użytkownika.

– Pozwoli to korzystne dochodzenie roszczenia na drodze sądowej. Podstawę prawną tworzyć będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest przydatne – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności świadczy to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i weźmie dodatkowo koszty połączone z procesem.

Powodem do przygotowania proponowanych kolei stanowiły problemy proponowane przez klientów do Rzecznika Finansowego. Zostały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został stworzony przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w kierunku formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, jakie stanowiły materiałem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Porad Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub wezwanych do wymianie w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments